ОЦЕНЯВАНЕТО В СРЕДНОТО ОБРАЗОВАНИЕ. ЗНАЧЕНИЕ, ЦЕЛИ, РЕЗУЛТАТИ, ЗАДАЧИ НА ОЦЕНЯВАНЕТО ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА
Станислав Георгиев, старши експерт по Български език и литература в Регионално управление на образованието, София-град
Тази статия има за цел да запознае всички, проявяващи професионален интерес към функционирането на средното образование или като родители на ученици, с проблемите около дейностите по оценяването в българското училище…
ТРЯБВА ЛИ ДА СЕ УВЕЛИЧАВАТ УЧИТЕЛСКИТЕ ЗАПЛАТИ?
Новият закон за образованието няма да промени системата, твърди Зорница Славова от ИПИ
Миналият месец правителството отпусна 20 млн. лв. допълнително за учителите, които ще бъдат раздадени като бонуси до края на годината. Преди няколко дни пък министърът на финансите обяви, че със сигурност ще има увеличение на учителските заплати в средното образование от началото на…
КАЧВАТ УЧЕБНИЦИТЕ В НЕТА
Съдържанието на учебниците ще бъде качено на обща електронна платформа, така че всички ученици и учители да имат достъп до него. Просветното министерство е поканило всички издатели, които имат интерес, да подготвят проекти към министерството, с които да обяснят какво обучение могат да предложат на учителите. В момента много издатели имат електронни учебници, но всички те използват различен софтуер и обикновено учителите работят само с един от тях. С платформата те ще имат достъп до всички онлайн учебници.
Идеята е това първо да се въведе от пети до седми клас, като се създадат групи от общо 600 учители от цялата страна, които да бъдат обучени как да боравят с платформата.
От Standartnews
НОВИ КРИТЕРИИ ЗА КАРИЕРНО РАЗВИТИЕ НА УЧИТЕЛИТЕ, КВАЛИФИКАЦИЯ И АТЕСТАЦИЯ
Учителският стаж спира да е единственият критерий за кариерно развитие на педагогическите специалисти. То вече ще зависи и от получените квалификационни кредити, придобитата професионално-квалификационна степен и резултатите от атестирането. Това е разписано в проекта на Държавния образователен стандарт за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти, представен днес на пресконференция в Министерството на образованието и науката. Стандартът отговаря на новия Закон за предучилищното и училищно образование и е съгласуван със социалните партньори, регионалните управления по образованието, висшите училища и представители на неправителствения сектор.
Това на практика означава, че ако досега кариерното развитие е можело да се осъществява само на периоди от 10 години натрупан стаж, то сега инициативността на учителите, желанието им да се квалифицират и усилията, които хвърлят в училище, могат да им помогнат да израснат и в рамките на четири години, поясни зам.-министърът на образованието и науката Диян Стаматов.
Документът регламентира и квалификациите, които учителите трябва да получават. Те са задължени за 4 години да преминат 48 академични часа през одобрени програми за повишаване на квалификацията във външни институции и отделно по 16 часа на година в училището, в което работят. За задължителната квалификация ще се трупат и квалификационни кредити, които в последствие ще са важни за атестирането. Програмите за квалификация и институциите, които ги провеждат, ще се водят в специален регистър, за да няма злоупотреби с мними фирми. Директорите на училищата са длъжни да подкрепят учителите, като им предоставят време, отпуск и средства. Стаматов уточни, че средствата идват по линия на Фонд Работна заплата и по Националната програма „Развитие на педагогическите специалисти“, но и по Оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, грантови схеми и програми като Еразъм +.
Кариерното развитие ще се осъществява на степени – за учителите и възпитателите те са учител и възпитател, старши учител и старши възпитател и главен учител и главен възпитател, а за директорите и другите педагогически специалисти като логопеди, треньори, психолози и т.н., са директор (логопед/психолог), директор (логопед/психолог) втора степен и директор (логопед/психолог) първа степен.
Всеки педагогически специалист ще има свое професионално портфолио, в което ще се съхраняват документи и материали, отразяващи активното му участие в образователния процес, в извънкласната и извънучилищната дейност, професионалните му изяви, постиженията на учениците му, както и квалификацията. То ще покрива период от четири години – между две атестирания – за да стимулира учителите към постоянно усъвършенстване.
Атестирането се базира на самооценка и оценката на комисия. За учителите комисията ще се избира от педагогическия съвет. Ще бъдат атестирани и директорите. Те ще бъдат оценявани, освен от педагогическия съвет, и от представители на финансиращия орган (най-често общината) и на Обществения съвет, като е предвидена възможност за директорите на професионални гимназии в комисията да има и представител на бизнеса.
Първите атестации ще се проведат през учебната 2020/2021 година, но дотогава учителите имат възможност да работят по своята квалификация и добро професионално портфолио. Педагогическите специалисти ще получават оценки на базата на специално изработена анкетна карта с 25 въпроса, а тези, които имат ниски оценки, ще получават допълнителна подкрепа.
Стандартът разписва още различни професионални профили за различните видове педагогически специалисти. Профилът представлява съвкупността от знания, умения и отношения по различни нива, които трябва да владее всеки специалист в системата.
Източник: МОН
ПЕНСИОНИРАНЕ НА УЧИТЕЛИТЕ СЛЕД ПРОМЕНИТЕ В КСО
Промените влизат в сила от 01.01.2016 г.
В ДВ, бр. 61 от 11.08.2015 г. са публикувани промени в Кодекса за социално осигуряване. Промените се отнасят до приетата от Народното събрание пенсионна реформа, но част от тях засягат и Учителския пенсионен фонд, което пряко касае работещите в системата на образованието.
Какво трябва да знаем за промените засягащи УПФ?
- Учителския пенсионен фонд става безсрочен, т.е. отпадна условието, че неговото действие е до края на 2020 г.
- Поради промяната на статута на фонда текстовете, които го регламентират са извадени от преходните и заключителни разпоредби на КСО (досегашен § 5 от ПЗР) и са изнесени в основния текст на кодекса – чл.3, ал. 6, според която учителите се осигуряват за старост и в Учителския пенсионен фонд, чл. 4в, ал. 7 с която се определя вноската за УПФ – 4.3%, изцяло за сметка на работодателя, чл. 20а, регламентиращ самото съществуване на УПФ и чл. 69в, в който са изведени условията за ползване на фонда.
- Промяна има в ал. 1 на чл.69в (спрямо ал. 1 на §5), определяща придобиването на право за ползване на УПФ.
Съобразено с приетото постепенно нарастване на пенсионната възраст отпадна въведеното от 01.01.2014 г. условие учителите да придобиват право на ранна пенсия „три години по-рано от възрастта им по чл. 68, ал. 1“.
За напред това право ще се придобива, като от 01.01.2016 г. възрастта за жените става 57 години и десет месеца, за мъжете 60 години и десет месеца, а от 31.12.2016 г. – както следва:
- до 31 декември 2029 г. възрастта за жените се увеличава с по 2 месеца за всяка календарна година, а от 1 януари 2030 г. – с по 3 месеца за всяка календарна година до достигане на 62-годишна възраст;
- до 31 декември 2017 г. възрастта за мъжете се увеличава с по 2 месеца за всяка календарна година, а от 1 януари 2018 г. – с по 1 месец за всяка календарна година до достигане на 62-годишна възраст.
Съществено е, че не се увеличава изискуемият учителски стаж – той се запазва постоянен – 25 години и 8 месеца за жените и 30 години и 8 месеца за мъжете.
- Важно е да се знае, че придобивките, които осигурява УПФ са запазени в досега съществуващия си вид.
УЧИТЕЛИТЕ ВЕЧЕ СА С ГАРАНТИРАНИ 10 ЗАПЛАТИ ПРИ ПЕНСИОНИРАНЕ
Учителите, излизащи в пенсия, ще получават като обезщетение 10 заплати, ако са работили в последните 10 години в системата на образованието. Този текст вече е част от Закона за училищното и предучилищно образование, който депутатите гласуваха на второ четене.
Освен това депутатите са приели да има допълнително финансиране на училищата и детските градини в зависимост от оценката от външните оценявания. Предвижда се тези детски градини и училища, които имат добри образователни резултати, да могат да получават средства, които заедно с педагогическия съвет да решават за какво да изразходват. Детските градини и училищата, които имат лоша оценка или недобри резултати при инспектирането, няма да бъдат ощетени и също ще получават средства, като тези средства ще бъдат целеви за преодоляване на дефицити, които са констатирани.
Предложението за мандатност на директорите не е било прието.
Вместо това обаче и директори, и учители ще минават през атестация на всеки четири години. Оценката им ще се дава от специални комисии, в които влизат и представители на общината. При атестацията на директорите ще участва и родител, който е член на Обществения съвет на училището. Депутатите приеха, че педагог, който е получил най-ниската оценка, има право да получи подкрепа в следващата една година, като за подобряването на резултатите му се разработи специален план.
Ако обаче и при втората атестация след година резултатите му са ниски, той трябва да бъде освободен от работа.
Приет е текста, според който, освен учениците и родителите трябва да уважават учителите.
2 493 573 допълнителни средства за физическото възпитание и спорт в училищата
Министерският съвет прие Постановление за одобряване на допълнителни разходи/трансфери за 2015 г. за изплащане на минимални диференцирани размери на паричните средства за физическо възпитание и спорт в общинските и държавните детски градини и училища.
Средствата в размер на 2 493 573 лв. се предоставят на общинските детски градини и училища и на държавните училища, финансирани от Министерството на образованието и науката, за учебно-тренировъчната и спортно-състезателната дейност на децата и учениците и за материално-техническото им обезпечаване.
Средствата се определят за бюджетна година съгласно разработени от общинските и държавните детските градини и училища проекти за подпомагане на физическото възпитание и спорта на децата и учениците в дневна форма на обучение.
Необходимите средства се осигуряват ежегодно със Закона за държавния бюджет и се разходват на базата на представени разчети за броя на децата и учениците от общинските и държавните детски градини и училища.
Източник: МОН
Follow Us!